Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
 

 

TETANOZ TEDAVİSİ


Tetanozlu hastalar mutlaka hastaneye yatırılarak ve yoğun bakım koşullarında tedavi edilmelidir. Hasta sakin ve uyarılardan uzak ortamlarda izlenir. Tedavide antibiyotik ve tetanoz immün globulini uygulanır.

Önleme:
Tetanozdan korunma iki şekilde yapılır; tetanoz aşılaması ve temas (yaralanma) sonrası önlemler. Tetanoz aşısı çocukluk çağında Sağlık Bakanlığı tarafından herkese, DBT (difteri-boğmaca-tetanoz), halk arasında bilinen adıyla karma aşı şeklinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Daha sonra her 10 yılda bir dT (antijen miktarı azaltılmış difteri + tetanoz) şeklinde tekrarlanması gerekir. Yenidoğan tetanozunun önlenmesi için Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde gebelere iki doz tetanoz aşısı yapılması da son derece yararlı bir uygulamadır. Doğumların temiz ortamlarda yapılması da en az aşılama kadar önemlidir.
Herhangi bir yaralanma sonrasında yaralanan kişinin tetanoz aşı durumu bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Tetanoz aşısı eksik olan kişilere yaralanmanın şekli ne olursa olsun, eksik aşıları yapılmalıdır. Tetanoz aşısı tam olan kişilere, yarası kirli (toprakla bulaşmış, paslı metal veya çivi ile yaralanmış) ise, son tetanoz aşısından sonra en az 5 yıl geçmişse; yarası temiz ise, en az 10 yıl geçmiş ise tetanoz aşısı yapılır. Kirli yaralarda ayrıca tetanoz immün globulini yapılması yararlı olur. Yaralanma durumunda yaranın su ve sabun ile yıkanması da yararlıdır.

 

Tetanoz nedir?
Tetanoza neden olan mikrobun alınmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Hastalık belirtileri nelerdir?
Şiddetli kas kasılmaları, çene kaslarının kilitlenmesi (ağzın açılamaması) tetanozun belirtilerindendir. Sırt kaslarının
şiddetle kasılması nedeniyle sırt yay gibi gerilir. Bu kasılmalara solunum yetmezliği de eklenir.
Hastalık nelere yol açabilir?
Bu hastalıkta ölüm oram çok yüksektir.

Tetanoz nasıl bulaşır?
Mikroplar daha çok doğada, özellikle toprakta yaygın olarak bulunur. Mikrop vücuda yaralanmalarla girer. Kirli bir göbek bağı veya sünnet yarası da, özellikle az gelişmiş ülkelerde karşılaşılan tetanoz bulaşma yollarındandır.

Hastalıktan nasıl korunabiliriz?
Tetanozdan çocukluk çağında ve daha sonra her 10 yılda bir aşı yapılarak korunmak mümkündür.
' Yaralanmalarda yara temizlenmeli ve tetanoz aşısı yapılmalıdır.


İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 - 0212 635 08 97 • Fax:212 635 08 40 •

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.