Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

Prof. Dr. Murat Öncel

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Göz Hastalıkları ihtisasını , A.B.D.'de sırasıyla Mayo Clinic, Cleveland Clinic, ve LSU Eye Center'da(New Orleans) dünyaca ünlü Prof. Dr. G. Peyman'ın yanında vitreoretinal cerrahi üst ihtisasını tamamladı. 1989 yılında İstanbulda ilk defa olarak vitrektomi ameliyatlarını gerçekleştirmeye başlamıştır. Sırasıyla, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Aksaray Vatan Hastanesi, Alman Hastanesi, Dünya Göz Hastanesi vitreoretinal cerrahi merkezlerinin kurulmalarında öncülük yaptı. 3 yıllık çok yoğun bir uğraşıdan sonra Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesini kurdum, ve aynı yerde Gözhastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı ve Göz Hastanesi Başhekimliğini yaptım. Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde davetli, misafir öğretim üyesi olarak dersler vermekteyim.

 

Türkiyede silikon yağı, ağır silikon yağı, sıvı perfluorokarbonlar, intraoküler gazlar, endolaser, fotodinamik tedavi, makula translokasyonu, transkonjonktival sütürsüz 25G vitrektomi, multiport illuminasyon sistemi(MİS) ve birçok vitreoretinal cerrahi tekniklerini ilk defa uygulayanlardandır. Dünyada dahi ilk defa olarak uygulanan bazı vitreoretinal cerrahi tekniklerini tebliğ etmiştir. Simdiye kadar on binin üzerinde vitrektomi ameliyatı yapmıştır. Türkiyenin en prestijli Tıp ödüllerinden olan Ezcacıbaşı Tıp Teşvik odülünü 1989 yılında almıştır. Retian Today(e-journal) Co-edirör, European Vitreoretinal Society(EVRS) ülke delegesi olarak, ve birçok yerli ve yabancı göz dergilerinde reviwer(hakem) olarak görev yapmaktayım. American Society of Retina Specialists(Vitreous Society) tarafından 2003 yılında onur odülü almıştır.

Ağustos 2004 San Diego A.B.D.'de" Retina Oscar ödülü" almıştır, bu ödül retina dalında dünyanın en iyi ilk on doktoruna verilmiş olup ilk defa bir Türk göz doktoru bu ödüle layik görülmüştür.

2005 yılında 4 ayrı ödül almıştır; Sırasıyla;

1- Mart ayında İtalya'da yapılan İtalyan Retina toplantısında İtalya birincisi.

2- Mart ayında İtalya'da yapılan Akdeniz Ülkeleri Retina toplantısında Akdeniz Ülkeleri birincisi

3- Haziran ayında İsveç'ta yapılan European VitreoRetinal Sosiety toplantısında Avrupa birincisi

4- Temmuz ayında Montreal'de yapılan American Society of Retina Specialists toplantısında Amerika birincisi "Retina Oscar ödülü" iki yıl arka arkaya bu odülü aldım( bu toplantı retina konusunda dünyanın en büyük toplantısı olup bütün dünyadan katılımcılar mevcuttur, dolayısıyla dünya birinciliği sayılır.)

Eylül 2006 tarihinde Cannes, Fransa'da American Society of Retina Specialists toplantısına "Senior Honor " ödülü almıştır. Ocak 2007'de Yunan Vitreoretinal Derneğinin düzenlidiği toplantıda en iyi video ödülü aldım.

Eylül 2007 de Ravenna İtalya'da yapılan uluslararası Retina ve Travma toplantılarında 50'nin üzerinde ülkeden yüzlerce doktorun katılımıyla yapılan toplantıda "Best of the Best" ödülüne layik görüldüm. Eylul 2007 tarihinde Hindistan Oftalmoloji Derneği tarafından özel davetli olark Bombay'da hem oturum başkanlığı, konuşmacı hemde canlı cerrahi yaptım. Türk Oftalmoloji Derneğinin 2003 yılı Ulusal Toplantısında Türkiye üçüncülüğü ve 2007 yılındaki toplantısında Türkiye birinciliği ödüllerine layik görüldüm. Türkiye dışında her yıl davetli olarak konferanslar vermektedir (İtalya, Yunanistan, A.B.D., Kanada, Polonya, İsviçre, Fransa, İsveç, Hindistan, İsrail, Macaristan, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Fas, Mısır, Gürcistan, Azerbeycan gibi...). Geçen ay İsrail Hükümetinin özel davetlisi olarak İsrail'e gitmiş ve konferans vermiştir. Yine geçen ay Yunanistan Göz Derneğinin davetlisi olarak Yunanistan'da konferans vermiştir. Nisan 2004'de dünyanın en önemli Retina Konferanslarından birisi olan Frankfurt Retina toplantısına konferans vermek üzere dünyadan davet edilen 10 doktordan birisidir. Ameikan Academy of Ophthamology'nin özel davetlisi olarak (tüm dünyadan bu iş için seçilen 4 doktordan birisiyim) Dubai(Mart 2007) ve Fas'ta(Haziran 2007'de) Amerikan Göz Derneğini temsilen konferanskar verdim. Kasım 2007 tarihinde New Orleans'da yapılacak American Academy of Ophthalmology toplantısında(dünyanın en büyük ve en prestijli toplantısıdır, Amerikalılar dahi bu toplantıya davet edilmeyi büyük bir onur görürler) davetli konuşmacı olarak davet edildim, ( tüm masraflarımı American Academy of Ophthalmology karşılıyor ve ilk defa olarak Türkiyeden bir doktoru davet ediyorlar). Her iki yılda bir yapılan Vail Vitrektomi toplantısına Subat 2007'de davetli olarak katıldım, yine bu toplantıya ilk defa olarak Türkiyeden bir doktor katılıyor. Yine geçen ay yurdumuzda ilk defa olarak gerçekleştirilen Mediterranean Retina Topşantısını A.B.D.'den Prof Dr. Zakov ile birlikte oluşturmuş ve organize etmiştir. Birçok bilimsel yayınları, konferansları ve tebliğleri vardır. Bunun dışında Uluslararası yapılan bazı çalışmalara araştımacı ve uygulayıcı olarak katılmaktadır. Yine Azerbeycan'a geçtiğimiz aylarda davetli olarak giderek ilk defa olarak en modern yöntemlerle vitrektomi ameliyatlarını gerçekleştirmiştir. Gurcistan, Tiflis Tıp Fakültesi tarafından özel davetli olarak vitrektomi ameliyatlarını Gurcistan'da ilk defa olarak yapmıştır. Simdiye kadar Hindistan'a 3 defa davet edildim ve örnek cerrah gösterilerek diğer doktorları eğitmek amacıyla Hindistanda konferans esnasında canlı cerrahi yaptım.

Yaptığım ameliyatlar:

Vitrektomi, retina dekolmanı, diabetik retinopati, laser fotokoagulasyonu, katarakt

Anahtar Kelimeler:   

Vitrektomi, Retina dekolmanı, diabetik retinopati, sarı nokta hastalığı, makula dejenerasyonu, Makula hastalıkları, vitreus, prematüre retinopatisi, ROP,

 

 

 

Göz Hastalıkları
Prof. Dr. Murat Oncel
Adres:  
Tel:  
Faks:  
Ev:  
Cep:  
Web:  
E-mail:  


 

Üyesi Olduğu Bilimsel Kuruluşlar:

•  American Academy of Ophthalmolgy

•  Association for Research in Vision and Ophthalmology(ARVO)

•  Pan-American Association of Ophthalmology

•  Vitreous Society

•  American Society of Cataract and Refractive Surgery

•  European society of Cataract and Refreactive Surgery

•  Turkish American Ophthalmic Society

•  International Society of Catract and Rafractive Suurgery

•  Türk Oftalmolji Derneği

•  Türkiye Cumhuriyetleri Oftalmoloji Derneği

•  European Vitreo-Retinal Society

•  European Sopciety of Retina Specialist(Euretina)

•  İnternational Society for Imaging in the Eye

•  Jules Gonin Club (Aday üye)

•  Black Sea Cataract and Refractive Society

•  Üniversite Öğretim Üyeleri Dernegi

•  Balkan Tıp Derneği

•  Retina Society (Aday Üye)

•  Türk Tıp Derneği

 

Anahtar Kelimeler:   

Vitrektomi, Retina dekolmanı, diabetik retinopati, sarı nokta hastalığı, makula dejenerasyonu, Makula hastalıkları, vitreus, prematüre retinopatisi, ROP,

 

 

Prof. Dr. Murat Oncel

Goz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 Fax:212 635 08 40

Sorularınız için Lütfen Mail Atınız

info@butundoktorlar.com

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.