Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------
 

 

MENAPOZ TEDAVİSİ

Uzman Doktorlarımız
     
     
     
     

 

MENOPOZ NEDEN ÖNEMLİ

Artan yaşam süreleri ile birlikte menopoz, kadınların ömürlerinin üçte birinden fazla bir bölümünü kapsar hale gelmiştir. Ayrıca bu dönemde görülen kemik erimesi ve kalp hastalıkları gibi durumlar menopozun önemini artırmaktadır.

Menopoz nasıl anlaşılır?
Menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir. Perimenopozal dönemde de kanamaların düzeninde bozulmalar olabilir.

Her adet kesilmesi menopoz mudur?
Hayır. Hamilelik ve diğer pek çok patolajik durum adet düzensizliklerine yol açabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın, yaşı ne olursa olsun mutlaka jinekolojik incelemeden geçmelidir.

Menopoz tanısı nasıl konur?

Yapılacak olan kan tahlilinde FSH hormonunun 40mıU/mL üstünde ve östradiol hormonunun 20 pg/mL altında bulunması ile tanı konur.

Kaç tür menopoz vardır?
Menopoz doğal ya da tıbbi olarak başlatılmış olabilir. Yumurtalıkların ameliyat ile alınması cerrahi menopoz olarak isimlendirilir. Yumurtalıklar alınmadığı halde radyoterapi ya da kemoterapi gibi işlemler de menopoza neden olabilir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da geçici olarak menopoza yol açabilir.

Rahmi Alınan bir Kadın menopoza girer mı?

Hayır. Ameliyat ile sadece rahmi alınan bir kadın, yumurtalıkları alınmadığı sürece hormon üretimi devam edeceği için menopoza girmez. Ancak ameliyat sonrası adet kanamaları olmayacaktır.

Menopozun uzun dönem etkileri nelerdir?
Menopoz, kadının uzun süre fark edemeyeceği bazı problemleri de beraberinde getirir. Bunların en önemlileri kemik erimesi ve kalp-damar sistemini ilgilendiren hastalıklardaki artıştır.

Menopozun tedavisi var mıdır?
Evet. Günümüzde menopoz daha iyi anlaşılmış ve yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Hormon replasman tedavisi nedir?
Menopozdaki temel değişiklik, östrojen hormonun azalması olduğu için, tedavinin amacı eksik olan bu hormonu yerine koymaktır. Rahmi alınmamış kadınlarda tek başına verilen östrojen, uzun dönemde kanser riski taşıdığından; progesteron hormonu ile bir arada verilir. Rahmin olmadığı durumlarda ise Östrojen tek başına kullanılabilir. Bu tedaviye Hormon Replasman Tedavisi (HRT) adı verilir.

Dikkat!
Menopoz sonrası dönemde hormon replasman tedavisi almayan kadınlarda, miktarı ve süresi ne olursa olsun ne türlü vajinal kanama son derece önemlidir ve mutlaka araştırılması gerekmektedir.

HRT'nin yararları nelerdir?
Hormon replasman tedavisi, menopozun neden olduğu yakınmaların çoğunun giderilmesini sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesinin önlenmesinde de en etkili tedavi şeklidir. Geçmişte kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu görüşü hakimken, bugün hormon replasman tedavisinin kalp-damar sistemi üzerindeki etkileri konusunda tartışmalar vardır.

HRT'nin kansere neden olabileceği doğru mu?

Bu konu hâlâ tartışılmakla birlikte, yaygın biçimde benimsenen görüş, 10 yıldan daha uzun süreli kullanımın meme kanseri riskinde hafif bir artışa neden olabileceği yönündedir. Yüksek risk altında olmayan kadınlar kontrol altında olmak şartıyla uzun süre HRT alabilir.

Kimler HRT alabilir?
Bilinen ya da şüphe edilen meme veya rahim kanseri ve açıklanamamış vajinal kanaması bulunmayan, inme ya da felç öyküsü olmayan, kalp krizi geçirmemiş, akut karaciğer hastalığı olmayan ve damar tıkanıklığı tespit edilmeyen her kadın bu tedaviyi alabilir. Yüksek tansiyon, diyabet (şeker), safra kesesi, migren, miyom, sara, kronik karaciğer hastalığı olan kadınlar ise yakın takip ile tedaviden yararlanabilirler.

Tedavi öncesi hangi testler yapılmalı?

Menopoz tedavisine başlamadan önce;

 1. Genel jinekolojik muayene,
 2. Ultrasonografi
 3. Smear,
 4. Kanda lipid düzeyleri ve karaciğer fonksiyon testleri,
 5. Hormon düzeyleri ve mammografi incelemeleri mutlaka yapılmalıdır.
 6. Kemik Mineral Densite ölçümü ise şart olmamakla birlikte
  yapılabilir.


Ne sıklıkta kontrol gerekir?
Hekiminiz tarafından başka şekilde belirtilmediği takdirde yılda bir kez yapılacak olan kontroller yeterlidir.

Başka tedavi alternatifleri var mıdır?

Menopoz tedavisinde en etkili yaklaşım HRT olmakla birlikte bu tedaviyi alamayan ya da almak istemeyen kadınlara hormonal olmayan tedavi yaklaşımları uygulanabilir. Bunlar arasında kemik metabolizmasını düzenleyen ilaçlar, kalsiyum ve D vitamini gibi preparatlar sayılabilir.

Menopozda kullanılabilecek doğal ilaçlar var mı?

Son zamanlarda menopoz tedavisinde bazı bitkisel kaynaklı östrojenlerin etkinliği araştırılmaktadır. Fitoöstrojenler olarak adlandırılan bu bitkisel maddeler, östrojenin etkisine benzer etki yaratmaktadır. Özellikle soyada bulunan fitoöstrojenlerin ateş basması, terleme gibi vasomotor yakınmalar ve kemik erimesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ileri sürülmektedir.
Menopoz, sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatan önemli bir uyarıdır. Menopozun olumsuz etkilerinden korunmak için:

 • Egzersiz yapın
 • Beslenmenize dikkat edin ve
 • Mutlaka hekiminize danışın!

 

menapoz

 

Menopoz Nedir?
Sözcük anlamı olarak menopoz, adet kanamalarının kesilmesi demektir. Tıbbi açıdan ise, yumurta ve hormon üretiminin sona ermesi anlamına gelir. Son adet kanamasından önceki 5-6 yıl ve sonrasındaki 12 ay ise perimenopoz olarak adlandırılır. Menopozzun belirli bir yaşı yoktur; ancak kadınlar bu dönemle genelde kırklı yaşların ikinci yarısında tanışırlar. 40 yaşından önce meydana gelen menopoz, erken menopoz olarak adlandırılır.

MENOPOZ BELİRTİLERİ
Menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir. Bununla birlikte pek çok yakınma da görülebilir, bu yakınmaların şiddeti her kadında farklılık gösterebilir. En sık karşılaşılan yakınmalar şunlardır:

 • Sıcak basmaları / terleme
 • Duygu bozuklukları / melankoli
 • Uyku bozuklukları
 • Yüz, çene ve dudak üstünde tüylenme
 • Cinsel isteksizlik
 • ilişki sırasında ağrı
 • Vajinal kuruluk ve kaşıntı
 • İdrar kaçırma, sık drara çıkma
 • Kemik ve eklem ağrıları

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 Fax:212 635 08 40

Sorularınız için Lütfen Mail Atınız

info@butundoktorlar.com

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.