Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------
 

 

KALÇA PROTEZİ KALÇA KİREÇLENMESİ

Uzman Doktorlarımız
     
     
     
     

 

Giderek daha çok ve daha genç insan yapay kalça eklemine gereksinim duyuyor. Bir kalça protezi ile sağlam ve sağlıklı duruma çok yakın bir eklem tekrar oluşur. Burada amaç ağrısız hareket yeteneğini tekrar kazanmaktır. Burada yapay kalçanın görevi, doğal eklem işlevini ağrısız ve uzun süreli olarak üstlenmektir. Endoprotezler ile kalça eklemi değişimi yarım yüzyıldan fazla bir süreden beri gerçekleştirilmektedir. Geçmişte öncü bir tıbbi girişim olan bu işlem zaman içinde standart bir operasyona dönüşmüş ve böylece sürekli olarak gelişmiştir. Ameliyat yöntemleri ve implantlar başlangıçtan bu yana zorunlu olarak iyileştirilmiş ve hassaslaştırılmıştır. Kalça eklemi yedeklerinin devrimsel bir şekilde uygulanmaya başlanmasını (LİNK bu konuda başlangıçtan beri yer almıştır), sürekli bir iyileştirme ve geliştirme izlemiş ve bu yapay eklemi giderek doğal biçime yakın hale getirmiştir. Buluşçu bir kuruluş olarak LİNK, kalçada protez kullanımının sürekli optimizasyonu ile uğraşmaktadır.

Bacak çevirme ve bükme hareketlerinin genel merkezi olan kalça kemiğinin, hem yuvarlak hem de bağlantı organı olarak yataktan kalkma ve yürümede çok önemli bir fonksiyonu vardır. Eğer sağlam değilse kalkma ve yürüme olayı hiçbir şekilde gerçekleşemez.
Üst uyluk kemiğinin kalça başı, eklem yuvasında, leğen kemiği ile bir eklem bağlantısı oluşturur. Her iki eklem parçasının yüzeylerinde hareket halinde bir darbe emici işlevi gören kıkırdaklı bir sürtünme tabakası vardır. Bu darbe emiciler yaşam boyunca çok büyük bir kuvvete karşı koymak zorundadırlar.

Kalça Hastalıkları
Çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar kalça rahatsızlıklarına sebep olabilir.

artroz sonucu değişmiş kalça eklemi kalça displazisine bağlı gelişmiş artroz femur başı nekrozu uyluk kemiği boynu kırığı

 

 

 

Kıkırdak Yapışması
Coxarthrose dediğimiz kalça kireçlenmesi ameliyat olmaya
mecbur eden en sık nedendir. Bu durumdaki kalçanın kulla­nımı kıkırdağın yapışmasına neden olur ve kalça hareket edemez duruma gelir, çünkü eklem kayamayacaktır.
Başka sıkça görülen bir neden de uyluk kafası ve kalça yuvasının aşınmalar sonucunda artık birbirine uyamamasıdır.
Kıkırdağın aşınması veya yok olması ve buna bağlı olarak gelişen eklem rahatsızlıkları, günümüzde Tıp biliminin çok gelişmiş olmasına rağmen herhangibir ilaçla tedavi edilebilecek rahatsızlıklardan değildir.

İlk belirtiler
Sıkışma belirtileri önce kendisini hareket halinde, daha ileri safhalarda ise dinlenme sırasındaki önce hafif, sonraları şiddetlenen ve hiç geçmeyen ağrılarla kendini gösterir. Ağrısız yürüyebildiğiniz mesafeler gittikçe kısalır. Merdiven çıkma gittikçe işkence haline gelir. Kötüleşme yavaş yavaş kendini gösterir, yıllarca sürer ve sonuçta eklemlerin bükülemez duruma gelmesine neden olur. Yürüyüşe çıkmak, spor yapmak gibi aktiviteler artık kesinlikle mümkün değildir.
Ağrılar sadece kalça bölgesinde değil, sırt ve bacak kesimlerinde de kendisini göstermeye başlar ve dinlenme halinde bile hissedilir.

Tedavi Olanakları

Çeşitli tedavi yöntemleriyle ağrılar sınırlı ölçüde hafifletilebilir.
Fizik tedavi
Su sporu
Çamur tedavisi (Fango)
İltihap emici ilaç tedavisi
Işın tedavisi

Kalça rahatsızlıklarının çözüm getiren ve kalçanın eski fonksiyonunu kazanmasını tekrar sağlayan tek tedavi şekli, yeni kalça protezinin takılmasıdır. (Endoprotez)

 

Kalça protezleri

Yapay kalça protezi, sağlam insanın kalça kemiğine bakılarak yapılmıştır.

total protez
kısmi protez

 

Total protezler, uyluk gövdesi, uyluk kafası ve kalça yuvasından oluşmaktadır.

Uyluk kafasının kırılması durumlarında kullanılan kısmi protezlerde kalça yuvası aynı şeklinde kalır.

 

Yerleştirme yöntemleri

Kalça protezlerini sağlamlaştırmanın çeşitli metodları vardır.
Çimentolu protezler, hem protezin gövde bölümünde, hem de kalça yuvasında kemik çimentosu ile ekleme sağlamlaştınlır. Bu yöntemde eklem daha çabuk ağırlık kaldırabilecek duruma gelir.
Çimentosuz protezlerde protez gövdesi çimentonun yardımı olmadan uyluk kemiğine yerleştirilir. Bu parça kendisini kemik yapısına çabucak uydurur.
Hibrid protez sistemi çimentolu ve çimentosuz protezlerin kombi­nasyonundan oluşan bir yöntemdir.

çimentolu yerleştirme çimentosuz yerleştirme hibrid yöntemi

Materyaller
LİNK firması en kaliteli ve taşınması vücuda en uygun olan materyalleri kullanmaktadır.Metal bölümler, örneğin protez gövdesi kobalt-krom alaşımından ya da Tilastan* alaşımından yapılmaktadır. Protez kafaları da kobalt-krom ya da aliminyumoksid seramikten oluşmaktadır.
Kalça protezlerinin plastik parçaları yüksek ultra moleküllerden oluşturulan polietilenden yapılmaktadır.
Biokonduktif kaplamalar protezlerin kemiğe yapışmasına neden olurlar.

Kemiğin korunması

Yapay kalça eklemi değişiminde en önemli gerekliliklerden bîri sağlam kemik özünün korunmasıdır.

Bu her şeyden önce ileride gerekebilecek protez değişimi için büyük öneme sahiptir. Çünkü o zaman, protezin sabitlenmesi için yetecek kadar kemik materyali gerekecektir.
LİNK® Kalça protezlerinin özgün yapısal özellikleri kemiğin korunması amacına hizmet eder:

 • Anatomik olarak biçimlendirilmiş protez gövdeleri şekilli yapısı ile üst uyluk kemiğinin içindeki ilik hacmini izler ve böylece olabildiğince çok kemik korunmuş olur.

  Protezin çimentosuz sabitlenmesi, kemik kütlesinin korunmasını sağlar; aksi durumda çimento kullanımında kemik kütlesi harcanacaktır.

  Uyluk boynunu koruyan yapı, değerli taşıyıcı kemik maddesinin korunmasını sağlar.

  Bu 3 özellik birlikte, en kapsamlı kemik korumasını sağlar. Bu avantaj, çimentosuz olarak sabitlenebilen LİNK® C.F.P.®/T.O.P.® kalça protez sistemi ile sağlanabilir.

 

Bacak Uzunluğu

LINK'in modüler protez sistemleri, uyluk boynunun farklı açılarında konumlanabilen (CCD-Açıları) protez komponentlerinin kullanımıyla ve bacak uzunluğunu etkileyen protez kafalarını seçerek, oluşmuş bacak uzunluğu farklarının düzeltilmesini mümkün kılar.
Eşit bacak uzunlukları, sorunsuz yürüme için gereklidir ve leğen kemiğinin aksamasına önler.

 

İleriye Bakış

Yeni kalçanın ömür boyu kalması istenebilir, ama şu bilinmelidir: kalça protezi daima süreli bir çözümdür.
«İsveç Çalışması»* olarak bilinen bilimsel araştırma kapsamında çok sayıda merkezde farklı kalça protez sistemleriyle yapılan uzun süreli izleme göstermiştir ki farklı protez sistemleri arasında önemli farklılıklar vardır.
Ortalamada kalça protezlerinin %10 kadarında 10-15 yıl sonra gevşeme belirtileri görülür ve bunların zorunlu olarak değiştirilmesi gerekir. Yani, ortalama kalça protezinin «yaşam» oranı yaklaşık %90'dır.

Değiştirme (Revizyon) Operasyonu
Her bir değiştirme (revizyon) operasyonu için yeterli kemik materyalinin hazır bulunması gereklidir. Modüler LİNK® MP® Revizyon protez sistemi büyük kemik hasarlarında da uzun gövdeli protezlerle kalça ekleminin yeniden oluşturulması imkanını sağlar.

Ameliyat

Narkoz altında ya da spinal anestezi yöntemiyle yapılabilen protez ameliyatları tamamen ağrısız olup, aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

 

1.operatör önce uyluk başını duruma göre boyunlu ya da boyunsuz olarak yerinden çıkarır.
2.Kalça yuvasını temizler ve plastik kalça yuvasını yerine yerleştirir.
3.Protez kemi
ği uyluk kemiğinin içine yerleştirilir.
4.Son olarak da kalça eklemi yuvayla kafanın birleştirilmesiyle fonksiyonel hale getirilir. Operatör, ameliyat yarasını kapatmadan önce eklemin çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
5.Kal
ça eklemi yerine konur, yani protez kafası yeni eklem yuvasına yerleştirilir. Cerrah kapatmadan önce yapay eklemin fonksiyonunu test eder.

Yeni bir yapay kalçanın implantasyonu, hastaya kan verilmesini gerektirebilecek operasyonlardandır. Birçok klinik, hastanın operasyondan önce kendi kananı bağışlamasını ister.

Ameliyattan Sonraki Tedavi
Ameliyattan sonra hastanede yatma süreniz, ameliyatta kullanılan protezin çeşidine, ameliyat tekniğine ve hastanın bünyesine bağlıdır. Bütün hastanelerde yatma süresi aşağı yukarı 12 gün civarındadır.
Rehabilitasyon kapsamındaki fizik tedavi, iyileşmenizde ve eski hareketliliğinizi yeniden kazanmanızda büyük rol oynar. Ameliyattan uzun süreli bir sonuç almak istiyorsanız mutlaka evde de size gösterilen egzersizlere devam etmelisiniz.
Ameliyattan hemen sonra fizyoterapistler hastanede sizinle ilk yürüme egzersizlerine baslıyacaklardır. Böylece onların yardımıyla yeni kalçanızla ilk adımlarınızı atmaya başlayacaksınız.
Rehabilitasyon için hangi kliniğe gönderilece­ğinizi, ya da rehabilitasyonunuzu ayakta yapıp yapamayacağınızı doktorunuzla konuşabilirsiniz.
Rehabilitasyon masraflarının karşılanması - sigorta türüne ve bağlı olunan sigorta kuruluşuna göre - önceden hastane ile planlanmalıdır.
Genel olarak şu olanaklar vardır:

 • Ayakta rehabilitasyon
 • Bir rehabilitasyon kliniğinde tedavi
 • Yatarak tedavi şeklinde rehabilitasyon.

  Daha sonra izlenecek yönteme göre, hasta hastaneden eve çıkabilir, ya da hasta daha erken doğrudan bir rehabilitasyon merkezine
  nakledilebilir.

Kalça Protezi Ameliyatına Hazırlık

Ameliyattan önce doktorunuzun uyarılarına dikkat edin.
Ameliyattan önce genel durumunuzun iyi olmasına olabildiğince dikkat edin! Fazla kilolarınızı vermeye çalışın ve sigarayı bırakın.
Sizi daha sonra rahatlatacak şeyleri önceden hazırlayın. Daha sonra ihtiyaç duyulabilecek şeyleri temin edin, örneğin yükseltilmiş tuvalet, yürüme destekleri gibi; ve bunları önceden deneyin.
Hastanede ihtiyaç duyacağınız şeyleri önceden temin ediniz. Bunlar, kaymayan, kapalı, kolay giyilebilen ayakkabılar ve bir gezinti kıyafeti gibi rahat giysilerdir.

Ameliyattan 3 hafta önce, Aspirin ve Plavix gibi ilaçların içinde bulunan Asetilsalisik asit gibi «kan incelticilerin» alımına son verin.

 

Ameliyattan sonra doğru davranışa dair
Doktorunuzun size yeni kalçanız için önerdiği yüklenme sınırlarınızı aşmayın.

Düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın ve hasta karnenize işletin.
Yeniden sağlanmış hareket yeteneğinizi kullanın. Ağır bedensel işlerden sakının, sürekli darbeye veya kalçanın yaralanmasına neden olabilecek spor türlerinden kaçının.

Yeni kalçanızla şöylece doğru şekilde yatın, oturun ve hareket edin.

Mümkün olduğunca sırtüstü yatın. Yan yatışta ilk üç ay için bacaklarınızı çaprazlamayın. Bunu önlemek için dizler arasına konacak bir yastık yardımcı olabilir.
Bacak bacak üstüne atarak oturmayın ve mümkün olduğunca dik oturunuz. Çok alçak ve çok yumuşak koltuklara oturmayın, çünkü bu durumda bunun içinde leğen kemiği kötü bir şekilde arkaya doğru bükülür.

 

Tekrar Evde

Bacak bacak üstüne atarak oturmayın ve mümkün olduğunca dik oturunuz. Çok alçak ve çok yumuşak koltuklara oturmayın, çünkü bu durumda bunun içinde leğen kemiği kötü bir şekilde arkaya doğru bükülür.

Ayakkabılarınızı giyerken gereksiz yere çok eğilmeyin. En iyisi bacağınızı yüksek bir yere koyarak veya daha uzun çekecek kullanarak giyinmeniz.

 

İlk üç ayda kalçanızı hiç bir zaman 90° (derece) den daha fazla bükmeyin.

Hiçbir zaman çömelmeyin. Doğru eğilin. Kalça protezi ameliyatından sonraki dönemde hiçbir şekilde ağır yük taşımayın.

Hoş gözükmese de: Ayak uçlarını yürürken ve dururken en iyisi biraz içeri değil de dışarı çevirmektir, en iyisi de doğru tutmaktır. Dönerken de daima ayakların gövdenin gösterdiği yönü izlemesini sağlayın.

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 Fax:212 635 08 40

Sorularınız için Lütfen Mail Atınız

info@butundoktorlar.com

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.