Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ERCP

HASTALIĞINIZ VE SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ..

 

 

 

ERCP nedir?
ERCP, safra yollarında ve pankreas kanalında tıkanma veya daralma oluşturarak, pankreatıt (pankreas iltihabı) veya kolanjit (safra yollarında iltihap oluşması) gibi hayati tehlike oluşturan durumlara yol açabilecek taş, tümör veya kronik iltihap gibi problemlerin teşhis ve tedavisinde seçilecek yöntemdir.
ERCP (Endoscopic Retrograd Cholongio Pancreatography), Endoskop adı verilen ve ucunda minik bir video kamera bulunan, mide ve bağırsakların görüntülenmesine yarayan ince ve oldukça esnek bir tüpten yararlanılarak yapılır.

Endoskopi, mide ve bağırsak sistemi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından gastrointestinal sistem hastalıklarının teşhis ve tedavisinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.
Gastrointestinal sistem, mide, bağırsaklar, karaciğer, safra yolları ve pankreas gibi organları içermektedir. (Şekil 1)

safra kesesi

ERCP öncesi hazırlıklar

ERCP öncesinde dikkat etmeniz gereken önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir;

  • ERCP'den en az 8 saat önce hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Az miktarda su içmenizde bir sakınca yoktur.
  • Kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Özellikle Aspirin ve kan pıhtılaşmasını engelleyen diğer ilaçlar başta olmak üzere düzenli olarak kullanmakta olduğunuz ilaçların yapılacak işlemi etkileyebileceğini unutmayınız.
  • Hamile olma olasılığınız varsa mutlaka doktorunuzu uyarınız.
  • Antibiyotik ve ağrı kesiciler gibi vücudunuzda alerjik reaksiyonlara yol açtığını bildiğiniz tüm ilaçları doktorunuza bildiriniz.
  • İşlem için doktor ve yardımcı sağlık personelinin size verdiği talimatlara uyunuz.

   Doktorunuz yapılacak işlemi size anlatacak ve sizden, işlem hakkında daha önceden bilgi aldığınızı, yapılacak işlemi anladığınızı ve yapılmasını kabul ettiğinizi belirten bir formu imzalamanızı isteyecektir.


   ERCP işlemi
   ERCP her şey sizin rahatınızı gözetecek şekilde, bir röntgen masasında ve sol tarafınız üzerinde rahat bir pozisyonda yatarken yapılacaktır. Kan basıncınız, nabzınız ve kan oksijen düzeyiniz dikkatli bir şekilde takip edilecektir. İşlem öncesinde endoskopu rahat yutabilmeniz için boğazınız bir lokal anestezik sprey kullanılarak uyuşturulacak ve daha önce kolunuza takılmış olan bir kanül vasıtasıyla damar yolundan sakinleştirici ve ağrı kesici bazı ilaçlar verilecektir. Bu sayede kendinizi uykulu hissetmekle beraber kısmen uyanık kalacak ve işlem sırasında doktorunuzla iletişim kurabilmeniz mümkün olacaktır.
   15-60 dk sürebilecek olan ERCP işlemi sırasında pozisyon değiştirmeniz istenebilir. Daha sonra doktorunuz endoskopu size yutturarak yemek borusu ve midenizden geçtikten sonra oniki parmak bağırsağına ulaşarak ana safra kanalı ve pankreas kanalının bağırsağa açıldığı yer olan papillayı bulacaktır. Bundan sonra yapılacak iş papilla ucundaki milimetrik boyuttaki küçük delikten ince bir kanül geçirerek kontrast madde enjekte etmek suretiyle safra yolları ve pankreas kanalının görüntülenmesini sağlamak ve filmlerini çekmektir. (Şekil 2)
   ERCP

   Bu işlemlerden sonra safra yolları veya pankreas kanalında tespit edilen bazı patolojilerin aynı seansda tedavi edilmesine çalışılır.
   Hastaların %80-85'inde ERCP işlemi başarılı olmakta, %15-20'sinde ise belirgin bir neden olmamasına rağmen başarı sağlanamamaktadır.   ERCP sırasında oluşabilecek komplikasyonlar
   (Ortaya çıkabilecek ilave güçlükler)
   ERCP sırasında bağırsaklarda veya safra yollarında pankreatit, kolanjit ve bazen bu iltihabın kana karışması gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu türde ilave güçlüklerin (komplikasyonlar) oluşma oranı %1-10' un altında olmakla birlikte bazen cerrahi tedavi gerekebilir.

   ERCP sırasında uygulanabilecek  diğer işlemler
   1- Sfinkterotomi ve safra yollarındaki taş ve/veya safra çamurunun çıkarılması:
   ERCP sırasında safra yollarında taş, çamur ve darlık saptanması halinde doktorunuz, ana safra kanalının bağırsakla birleştiği bölgede bulunan (papilla) küçük delikçiği elektrokoter bıçağı yardımı ile keserek genişletebilir. Bu işleme sfinkterotomi denir ve ağrısızdır. (Şekil 3)

   papilla

   3- Nazobiliyer tüp yerleştirilmesi:
   Bazen safranın boşalmasını kolaylaştırmak amacıyla, ince ve uzun bir plastik tüpün bir ucu safra yollan içinde, diğer ucu da mide ve yemek borusundan geçirilerek, burundan dışarı yerleştirilmesiyle safranın dışarı alınması sağlanır. Tüpün birkaç gün bu şekilde bırakılması gerekebilir. Tüp başlangıçta hafif bir rahatsızlık vermekle birlikte yeme ve içmenizi engellemez.

   ERCP sonrası sizi neler bekliyor?
   - işlem bittikten sonra doktorunuz veya yardımcı sağlık personeli tarafından evinize gidebileceğiniz söylenene kadar gözetim altında kalmanız gerekecektir.
   - ERCP, genellikle hastaneye yatırılmadan uygulanan bir işlem olmakla birlikte bazen kısa bir süre hastanede yatmanız gerekebilir.
   - Eve dönme zamanı geldiğinde ERCP sırasında kullanılan sakinleştirici ilaçlar nedeniyle bir süre daha üzerinizdeki uyku hali devam edeceğinden işlem sonrasında sizi evinize götürebilecek bir refakatçinizin olması gerekir.
   - Günün kalan bölümünde motorlu araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işler yapmaktan, önemli kararlar vermekten kaçınmanız uygun olacaktır.
   -Size sakin bir şekilde dinlenmenizi öneririz.
   - Doktorunuz ne zaman gıda almaya başlayabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir. Genellikle işlem bittikten birkaç saat sonra hafif gıdalar alınmasında bir sakınca yoktur.
   - ERCP sonrasında karındaki şişkinlik hissi bir iki gün sürebilir ve dışkılama alışkanlığınızda birkaç gün sürebilecek hafif değişiklikler olabilir. ERCP'yi takip eden 48 saat içinde siyah renkte dışkılama ve/veya dışkıda kan gördüğünüzde, aşırı bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, aşırı halsizlik, baş dönmesi, yüksek ateş, üşüme, titreme gibi şikayetleriniz olduğunda lütfen vakit geçirmeden doktorunuzu arayınız.

   plastik stent

   ŞEKİL 5: Safra kanalına plastik stent yerleştirilmesi


   metal stent

   ŞEKİL 6:Safra kanalına metal stent yerleştirilmesi
 

İletişim Bilgileri

Gsm: 0537 573 33 11 Fax:212 635 08 40

Sorularınız için Lütfen Mail Atınız

info@butundoktorlar.com

Tüm Hakları suBRosa A.Ş' ye Aittir.